Quantcast
Channel: pedagogpisze.pl
Viewing all 281 articles
Browse latest View live

One są wśród nas

$
0
0
Zespół do spraw przeciwdziałania dyskryminacji dzieci przewlekle chorych wypracował zasady współpracy i komunikacji między lekarzami a rodzicami dzieci przewlekle chorych oraz między rodzicami a nauczycielami. Powstało 12 publikacji pod wspólnym tytułem „One są wśród nas”. Każdy z informatorów zawiera szczegółowe informacje na temat wielu kwestii związanych z życiem z przewlekłą chorobą, a także wskazuje kierunki i sposoby rozwiązywania ewentualnych problemów. 


Publikacje dotyczą takich tematów jak:

  • Dziecko przewlekle chore psychologiczne aspekty funkcjonowania dziecka w szkole i przedszkolu
  • Dziecko z cukrzycą w szkole i przedszkolu
  • Dziecko z depresją w szkole i przedszkolu
  • Dziecko z hemofilią w szkole i przedszkolu
  • Dziecko z padaczką w szkole i przedszkolu
  • Dziecko z zaburzeniami tikowymi w szkole i przedszkolu
  • Dziecko z zaburzeniami lękowymi w szkole i przedszkolu
  • Dziecko z zaburzeniami odżywiania w szkole i przedszkolu
  • Dziecko z zaburzeniami psychotycznymi w szkole
  • Dziecko z ADHD w szkole i przedszkolu
  • Dziecko z astmą w szkole i przedszkolu
  • Dziecko z autyzmem i zespołem Aspergera w szkole i przedszkolu

Wszystkie materiały w formacie pdf można znaleźć na stronie:  mz.gov.pl

Kosmos

$
0
0

Do przygotowania pracy grupowej pt. "Kosmos" potrzebujemy:

  • czarny brystol,
  • białą farbę, 
  • pędzel, 
  • wodę, 
  • brokat (niebieski i srebrny), 
  • kolorowy papier, 
  • klej, 
  • pistolet z klejem na gorąco*.  
Stworzenie kosmosu rozpoczynamy od zrobienia rakiet, które można wykonać z rolek po papierze toaletowym lub po prostu stworzyć z papieru kolorowego. Następnie na brystolu przy użyciu pędzla, białej farby i wody dzieci tworzą kleksy, które posypują brokatem. Ostatnim krokiem jest przyklejenie gwiazdek i pomoc nauczyciela w przyklejeniu rakiet klejem na gorąco. 

Mały Miś w świecie wielkiej literatury

$
0
0
Myślę że większość czytelników bloga słyszała o projekcie "Mały Miś w świecie wielkiej literatury", którego głównym celem jest rozwijanie czytelnictwa oraz współpracy między przedszkolami. W tym roku moja grupa brała udział w wersji przedszkolnej, a każdy uczestnik projektu otrzymał dyplom.
Wystarczy pobrać plik w formacie pdf lub jpg uzupełnić dane uczestnika, dane koordynatora projektu, datę i nazwę miejscowości i wydrukować lub wydrukować i uzupełnić dyplomy odręcznie.





AliExpress: Pompony

$
0
0

Pompony można wykorzystać do prac plastycznych, segregowania czy też układania rytmów. Możliwości jest wiele a jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Czy warto zainwestować w pompony dostępne na AliExpress? Zazwyczaj kupowałam akrylowe pompony firmy Titanum, które są puszyste i tym samym bardzo przyjemne w dotyku. Pompony zamówione na AliExpress są zbite, ale mimo to miękkie. Kolory są intensywne i dostępne w różnych wersjach m.in. mix kolorystyczny i pompony jednokolorowe. Na zdjęciu widoczne są pompony wielkości 10 mm (500 sztuk - 3,09 zł) i 20 mm (100 sztuk - 2,92 zł). Przeliczyłam i ilość zgadza się z opisem, pompony zamawiałam w sklepie Alisa Craftdiy Store

AliExpress: Filcowe koła

$
0
0

Na AliExpress zazwyczaj szukam konkretnych rzeczy, ale bywa, że przypadkowo w moje oko wpada coś interesującego. Właśnie tak było z filcowymi kołami, więc z ciekawości zamówiłam i był to trafny zakup. Wszystkie koła są jednej wielkości tj. 20 mm, dobrej jakości, w intensywnych kolorach i co ważne w atrakcyjnej cenie - 3 zł za opakowanie, w którym  jest 300 sztuk. Na innych aukcjach można znaleźć koła jednokolorowe, różnej wielkości. Przedmiot zamawiany u Alisa Craftdiy Store

Lot balonem

$
0
0
Tematy związane z lotnictwem, maszynami powietrznymi, pierwszymi próbami latania czy też budową statków kosmicznych cieszą się u dzieci ogromnym zainteresowaniem. Praca, którą dzisiaj przedstawię związana jest właśnie z tą tematyką i wśród wywołała ogromne poruszenie i zaangażowanie w kolorowanie i klejenie. 

Do wykonania pracy potrzebujemy:
  • rysunek balonu np. klik
  • kredki, 
  • kolorowe paski, 
  • klej. 
Wykonanie pracy rozpoczynamy przygotowania pasków, które można wyciąć przy pomocy nożyczek, ale jeśli macie taką możliwość to polecam gilotynę. Następny krok to wydrukowanie i pokolorowania kolorowanki.

Końce paska należy zgiąć. Przyklejamy je wewnątrz koła balonu i tą czynność warto pokazać powoli i dokładnie, choć w grupie znajdą się zapewne pojedyncze osoby, które będą miały trudność z wykonaniem tego zadania. Przyklejamy jeden pasek, a następny pod kątem 90° - tworząc krzyż. Kolejne paski wklejamy pomiędzy tworząc coś a'la kopuła. 







WoobyKids

$
0
0

Jak pożytecznie wykorzystać zainteresowanie dzieci nową technologią, tak żeby było to dla nich rozwijające? Mam dla Was świetne rozwiązanie - kolorowanki wykorzystujące rozszerzoną rzeczywistość. Nie jest to zwykła kolorowanka, a połączenie kolorowanki edukacyjnej w 3D, która przenosi nas w zupełnie inny wymiar. Wooby, bo to właśnie o tej kolorowance mowa zachęca nie tylko małych informatyków, ale i dzieci, które do tej pory chętnie kolorowały tylko i wyłącznie karty z motywem bajkowym czy wręcz zupełnie stroniły od kolorowania.

Kolorowanie ma wiele zalet, a wśród najważniejszych można wymienić: rozwijanie małej motoryki i tym samym przygotowanie do nauki pisania, doskonalenie koordynacji ręka-oko, wyciszenie i rozwijanie koncentracji. Niestety w swojej pracy coraz częściej obserwuję wśród dzieci niechęć do spędzania czasu na kolorowaniu. Tym samym moja radość była ogromna, gdy dzieci od 3 do 6 roku życia były zachwycone Wooby i prosiły o kolejną kolorowankę.

Sami możecie się przekonać jak działa Wooby i jak dużym zainteresowaniem cieszy się wśród dzieci. Wystarcz odwiedzić stronę woobykids.com, wejść w zakładkę „Wypróbuj”, a na podany adres e-mail zostaną wysłane dwie kolorowanki z wizerunkiem świnki i szczeniaka. Korzystając z tej możliwości nie ponosi się żadnych opłat.

Do dobrej zabawy oprócz wydrukowanej kolorowanki potrzebne będą jeszcze kredki, mazaki, pastele lub plastelina i darmowa aplikacja WoobyKids na smartphona lub tablet (iOS lub Android).



To od dziecka zależy jak będzie wyglądał trójwymiarowy zwierzak. Świnka w kropki, a może kolorowy szczeniaczek? Jedno jest pewne, Wooby to również możliwość rozwijania wyobraźni i kreatywności u dzieci. Wybierając kredki czy też inne materiały plastyczne warto zwrócić uwagę na intensywność kolorów. Wyraziste kolory zdecydowanie lepiej prezentują się w aplikacji i zwiększają atrakcyjność finalnego efektu.  

 

Koniec kolorowania oznacza początek dobrej zabawy. Po uruchomieniu aplikacji zwierzątko pokolorowane przez dziecko skacze, rusza się i wydaje odgłosy. Plusem jest możliwość zapisania swoich prac w aplikacji i powrót do nich w każdej chwili. Możecie sobie wyobrazić zaskoczone miny dzieci, ale jeszcze lepiej przekonać się o tym osobiście.



Kolorowanka Wooby Farm

$
0
0


Kolorowanki WoobyFarm oparte o rozszerzoną rzeczywistość rozwijają dziecięcą wyobraźnię, zachęcają do starannego kolorowania, pozwalają na wzbogacenie prowadzonych zajęć, ale i uatrakcyjniają czas dziecka spędzony z rodzicami. Na blogu mogliście przeczytać o możliwości skorzystania z darmowych kolorowanek z motywem szczeniaka i świnki, ale to jeszcze nie wszystko. W ofercie woobykids.com można znaleźć 10 zwierzaków w formie PDF do nielimitowanego wydruku oraz barwną kolorowankę z dodatkami. Właśnie o samej kolorowance będziecie mogli przeczytać słów kilka.

  
Na samo uznanie zasługuje już opakowanie w jakim dociera książeczka do adresata. Pewnie, że najważniejsza jest zawartość, ale pudełko zapada w pamięć i świadczy o zaangażowaniu firmy. Ręcznie ozdobiony karton w logo Wooby i ślady zwierząt powodują, że na twarzy dziecka pojawia się uśmiech.


28-stronnicowa książeczka zawiera nie tylko kolorowanki, ale i ciekawostki o każdym zwierzęciu, miejsce na jego imię oraz zadania, które wzbogacone są naklejkami. Dziecko rozwija małą motorykę, wyobraźnię, a także zdobywa informacje o świecie zwierząt wiejskich m.in. o krowie, koniu, baranku.
  


Kolorowanka WoobyFarm, kredki, mazaki i darmowa aplikacja WoobyKids na smartphona lub tablet (iOS lub Android) to zestaw, który przypadnie do gustu każdemu dziecku. Zrób więc prezent i sam przekonaj się o magii edukacyjncyh kolorowanek w 3D.

Robiąc zakupu na woobykids.com na hasło „pedagogpisze” czeka niespodzianka w postaci kodu rabatowego.

Kids&Sport

$
0
0
Z danych przedstawionych przez Światową Organizację Zdrowia wynika, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie, dlatego tak istotne jest wpajanie zasad zdrowego stylu życia od najmłodszych lat. Dobrą okazją do podniesienia wiedzy nauczycieli, wzbogacenia warsztatu pracy i tym samym uatrakcyjnienia zajęć prowadzonych w szkole, przedszkolu czy też na koloniach jest udział w rocznym programie Kids&Sport.
Właśnie teraz jest odpowiednia chwila by dołączyć do akcji, ponieważ lada moment rusza druga edycja programu szkoleniowego dla nauczycieli Kids&Sport. Miałam okazję brać udział w pierwszej edycji i bez wahania dołączyłam do drugiej, co jest też najlepszą odpowiedzią na coraz częściej pojawiające się pytanie "Czy warto wziąć udział w programie Kids&Sport?". Podczas pierwszej edycji programu była możliwość udziału w szkoleniu stacjonarnym i online, dodatkowo były organizowane webinary, co tydzień otrzymałam materiały edukacyjne i scenariusze zajęć oraz każdy uczestnik programu mógł dołączyć do zamkniętej grupy na Facebook'u. Udział w programie dostarczył mi dodatkowej wiedzy na temat istoty aktywności ruchowej, ale przede wszystkim był źródłem gotowych materiałów, które mogłam wykorzystywać podczas zajęć z dziećmi. Prowadząc ćwiczenia gimnastyczne wykorzystywałam gotowe scenariusze, które ewentualnie dostosowywałam do grupy lub wyposażenia przedszkola. Pojedyncze zabawy wykorzystywałam również w trakcie pobytu na świeżym powietrzu oraz w trakcie tzw. zabaw dywanowych. Przykładowy konspekt możecie znaleźć na stronie kidsandsport.pl. Każda osoba, która była uczestnikiem programu otrzymała certyfikat potwierdzający udział w projekcie.

Druga edycja zapowiada się równie ciekawie, a upłynie pod hasłem "Duża motoryka w małym palcu". Dodatkowym elementem będą relacje online z zajęć prowadzonych przez trenerów Kids&Sport, więc to kolejna okazja do podpatrzenia ciekawych rozwiązań i zastosowaniach ich w swojej pracy. Udział w programie jest płatny, opłata w wysokości 50 zł jest jednorazowa i w trakcie trwania programu nie ponosi się żadnych dodatkowych, ukrytych kosztów. 

Mały Miś w świecie wielkiej literatury

$
0
0
Mały Miś w świecie wielkiej literatury to projekt, który realizowałam z moją grupą w roku przedszkolnym 2017/2018 i śmiało mogę powiedzieć, że znalazł się w czołówce najlepszych projektów, w których brałam udział. Cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci, co jest najlepszą reklamą i świadczy o samym projekcie. Co piątek w ramach projektu jedno z dzieci zabierało na weekend do domu misia i rysowało ilustrację do przeczytanej przez rodzica książki. Każdy przedszkolak miał okazję pochwalić się swoim rysunkiem na forum grupy, opowiedzieć jaką bajkę, wiersz czy też komiks poznał, a z zebranych rysunków powstała książka z dziecięcymi ilustracjami. Forma przeprowadzenia projektu zależy od nauczyciela - sama zdecydowałam się na wersję przedszkolną. Żeby uniknąć sytuacji i wątpliwości do kogo powinien nasz pluszowy kolega trafić zdecydowałam się na losowanie imion. Dziecko zabierało misia w piątek do domu i najpóźniej w środę przynosiło, dzięki czemu żaden rodzic nie miał problemu z poświęceniem czasu i za każdym razem miś trafiał do naszej grupy na czas kolejnego losowania. 

Głównym celem projektu jest rozwijanie czytelnictwa wśród dzieci, ale w ramach projektu można również realizować również mniejsze projekty i tak w ubiegłym roku z dziećmi dołączyłam jeszcze do podprojektu „Mały Miś Regionalista – przedszkolni badacze historii i kultury”, „100-lecie odzyskania niepodległości – pokaż radość przedszkolaku!”, „Mały Miś i Dzień Bezpiecznego Internetu”.

Dzieci były zachwycone możliwością udziału w projekcie, a najczęściej podkreślały, że cieszyły się z możliwości wzięcia misia do domu, zaopiekowania się nim, a i losowanie było momentem wzbudzającym wiele emocji. Projekt zakończył się wręczeniem dyplomów dla dzieci i podziękowań dla rodziców.




Zasmuciła mnie wiadomość pod koniec projektu, że do kolejnej edycji będzie mogła dołączyć ograniczona liczba przedszkoli. Z jednej strony decyzja była dla mnie zrozumiała, bo autorka projektu (Aneta Konefał) włożyła wiele pracy w projekt, a niestety spotkała się z falą hejtu i nacisku. Z drugiej strony żałowałam, że za zachowanie nauczycieli zapłacą dzieci, które zostaną pozbawione możliwości wzięcia udziału w kolejnej edycji. 

Na szczęście pojawiły się osoby, które zechciały pomóc i tak za sprawą Wydawnictwa MAC i Bliżej Przedszkola każdy nauczyciel w roku przedszkolnym 2018/2019  może dołączyć do projektu.

Zgłosić się można poprzez formularz mac.pl/malymis, ale jeśli ktoś ma jeszcze wątpliwości może poczekać do publikacji regulaminu (03.09.2018). Warto śledzić fanpage Misiowa Mama, ponieważ to źródło cennych informacji. Na koniec podrzucam filmik, który pokazuje kawałek historii projektu, ale i to co czeka kolejnych uczestników. 



Etykiety z nazwami grup

$
0
0
Nazwy przedszkolnych grup są różnorodne, więc jeśli macie jakieś specjalne zamówienie, to wystarczy zostawić komentarz i postaram się dodać kolejną etykietę. 







Stereotypowy podręcznik?

$
0
0
Dlaczego jesteś marionetką, którą można manipulować jak tylko się chce?

Dlaczego w XXI wieku, kiedy nie musisz wychodzić z domu by sprawdzić informacje bez zastanowienia ufasz innym?

Dlaczego walczysz ze stereotypami, ale przy okazji sam je kreujesz?

Dlaczego tak łatwo oceniasz?

Dlaczego chcąc uchodzić za osobę otwartą i myślącą stajesz się elementem schematycznego myślenia?

Przykro patrzeć na społeczeństwo, które przestaje być samodzielne. Wystarczy zdjęcie, kilka słów i jeden po drugim, bez chwili refleksji wpadają w pułapkę. Na podstawie jednej strony ktoś określił pakiet "Olek i Ada" ze seksistowski i ruszyła lawina negatywnych komentarzy. Najwięcej do powiedzenia miały osoby, które ćwiczeń czy książki nigdy nie miały w rękach. Szkoda, że nikt nie zadał sobie wysiłku by sprawdzić co to za publikacja. Mało tego! Po przesłaniu innych stron z tego samego pakietu, gdzie tata gotuje, sprząta, opiekuje się dziećmi pojawiło się ze strony autorki  pytanie  "Czy to ta sama książka i jaki jest jej tytuł?". Na podstawie jednej strony ktoś potrafił bez chwili zastanowienia napisać, że podręcznik jest seksistowski, ale wcześniej nie miał go w rękach i nawet nie wie co krytykuje?

 


W tym przypadku mogę śmiało powiedzieć, że to pakiet, który łamie stereotypy, a oboje rodziców pokazywanych jest w różnych sytuacjach życia codziennego. Tylko pamiętajcie, że potrzeba też równowagi i nie każda strona w ćwiczeniach czy książce będzie pokazywała rodziców w innych sytuacjach niże te uznawane za typowe. Poza tym najważniejsze jest to co dziecko widzi w domu, więc jeśli w domu mama stoi tylko przy przysłowiowych garach, a tata siedzi przed TV to żadne ilustracje nie wymarzą obrazów z rodzinnego domu. Książka to tylko dodatek i wszystko zależy od nauczyciela w jaki sposób przedstawi.

Co ja widzę patrząc na stronę, która wywołała falę oburzenia? Przede wszystkim okazję do rozmowy o homonimach. Większość dzieci na hasło robot pomyśli o klasycznym robocie - zabawce, a przecież może to być również robot kuchenny. Wśród osób komentujących pojawiły się również głosy dotyczące konieczności rozbudowania zdań. I tu jako nauczyciel wychowania przedszkolnego powiem, ale jak? To zdania dla dzieci w wieku przedszkolnym, które o ile chcą to podejmują naukę czytania, więc mam tworzyć zdania złożone?

Życzę więcej otwartości i samodzielnego myślenia ;)

Sprawdzone projekty i programy

$
0
0
Poszukujecie projektów i programów do których warto dołączyć z grupą przedszkolną w nadchodzącym roku? Dobrze trafiliście! Projekty, które przedstawię możecie śmiało realizować nie tylko w przedszkolu, ale i z dziećmi w wieku szkolnym. 

Gdyby istniało jakieś ograniczenie i musiałabym wybrać tylko i wyłącznie jeden projekt na nadchodzący rok, to zdecydowanie byłby to Międzynarodowy Projekt Edukacyjny "Piękna Nasza Polska Cała". Realizacja zadań sprawiła moim maluchom ogromną radość, a ja z przyjemnością przygotowywałam kolejne zajęcia. Najbardziej utkwiło mi w pamięci przygotowywanie przez dzieci potrawy regionalnej, w naszym przypadku był to szałot (śląska sałatka), wycieczka na pocztę w celu wysłania kartek w ramach akcji BohaterON oraz projekcja bajek na kliszach. Pomimo, że treści projektu dotyczą przede wszystkim tematyki związanej z ojczyzną, patriotyzmem, folklorem i regionalizmem, to były bardzo zróżnicowane i pozwoliły również na angażowanie rodziców, bliskich dzieci, osób z środowiska lokalnego. Ogromnym atutem jest fakt, że mimo narzucenia zadań mamy możliwość wyboru zadań, które nas interesują i które będziemy wykonywać. Realizując zadania możemy połączyć siły z innymi nauczycielami w placówce i przyznam, że to kolejny atut, ponieważ można podzielić się zadaniami i tym samym zintegrować grupy, stworzyć coś na większą skalę niż grupa. Projekt jest bezpłatny, a po krótkim sprawozdaniu istnieje możliwość uzyskania certyfikatów. Idealnie też wpisuje się w podstawowe kierunki polityki oświatowej w roku szkolnym 2019/2020. Więcej szczegółów, w tym regulamin znajdziecie na Facebook'u. Nawet jeśli ktoś nie ma konta, to dla tego projektu warto założyć.


Mały Miś w świecie wielkiej literatury nadal pozostaje w czołówce moich ulubionych projektów, ale przyznam, że lepiej realizowało mi się go w grupie starszej wiekowo niż w przypadku maluszków. Odnośnie tego projektu powstał kiedyś osoby post - klik, dlatego osoby zainteresowane odsyłam do wspomnianego linku. Z perspektywy czasu i kolejnego zakończonego roku w zmisiowanej ekipie przyznam, że projekt pod skrzydłami Wydawnictwa MAC rozwinął się. Zaletą jest prowadzenie platformy mac.pl/malymis na której nauczyciel ma dostęp do wszelkich pomocnych materiałów odnośnie projektu (scenariusze, piosenki, kolorowanki, wiersze, filmy etc.),  w szybki sposób można dodać sprawozdania z poszczególnych projektów i po sprawdzeniu uzyskać certyfikaty. Udział w projekcie jest całkowicie darmowy. Projekt idealnie wpisuje się kierunki polityki oświatowej w roku szkolnym 2019/2020, a poniżej znajdziecie tematykę modułów z tegorocznej edycji. 



Polska jest w czołówce krajów najbardziej otyłych dzieci. Pracując z dziećmi sami doskonale wiecie jak duży to problem, dlatego programy prozdrowotne, które zachęcają do aktywności fizycznej są bardzo ważne. O programie Kids&Sport powstał osobny wpis - klik. We wrześniu ruszam z programem już po raz trzeci, więc to najlepsza rekomendacja dla tego programu. Scenariusze i wskazówki z ćwiczeniami, zabawami i grami, które otrzymuje się w ramach programu można śmiało wykorzystywać podczas ćwiczeń porannych, gimnastyki, w ramach zajęć wychowania fizycznego, czy też jako urozmaicenie podczas półkolonii. Po zakończeniu programu nauczyciel otrzymuje certyfikat oraz placówka. W roku szkolnym 2019/2020 program upłynie pod hasłem: "Duża motoryka w małym palcu, czyli aktywizacja ruchowa dzieci". Udział w programie jest płatny. Więcej informacji można znaleźć na stronie kidsandsport.pl
Jestem zafascynowana kodowaniem, dlatego z przyjemnością dołączyłam do programu Uczymy Dzieci Programować i w przyszłym roku (przed)szkolnym również będę kodować z przedszkolakami. Warto zaznaczyć, że do programu mogą dołączyć nie tylko nauczyciele wychowania przedszkolnego, ale i klas I-III, IV-VIII. Atutem programu jest brak dodatkowej papierologii związanej ze sprawozdaniami, co może wydawać się aż dziwne. Raz w tygodniu na platformie uczymydzieciprogramowac.pl pojawiają się scenariusze potrzebne do realizacji programu i co istotne nauczyciel dokonuje wyboru czy realizuje zadania z wykorzystaniem ozobotów czy też bez, więc brak sprzętu nie jest przeszkodą. Dużą zaletą jest elastyczność ze strony autorów programu, bo nawet jeżeli w danym tygodniu nie uda się zrealizować programu, bo np. mamy wycieczkę, ważnych gości etc., to świat się nie wali i udział w programie nie zostaje przekreślony. Udział w programie jest bezpłatny, po zakończeniu programu nauczyciel i dzieci otrzymują certyfikaty. Program idealnie wpisuje się  w kierunki polityki oświatowej 2019/2020. Na grupie facebookowej na bieżącą wrzucane są informacje dotyczące kolejnej edycji:  klik


Projekty i programy (przed)szkolne

$
0
0
Poprzedni post dotyczył projektów i programów, które realizowałam z dziećmi i śmiało mogę polecić - klik. Jednak jest ich na tyle dużo, że trudno dołączyć do każdego projektu, bo najzwyczajniej brakuje czasu. Z racji, że poszukujecie pomysłów na realizację projektów i programów w roku 2019/2020 postanowiłam stworzyć listę z kolejnymi propozycjami. 

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny Kreatywny Przedszkolak to inicjatywa, która najbardziej mnie zaintrygowała i chętnie do niej dołączę. Głównym celem projektu jest kreatywne i twórcze działanie nauczycieli z przedszkolakami, uruchamianie twórczości dzieci. Najbardziej podoba mi się pomysł robienia czegoś z niczego. Powiedzmy sobie szczerze, że rynek zasypuje nas kolorowymi, świecącymi, trójwymiarowymi etc. elementami, a przecież można wykorzystać tyle materiałów i nadać im drugie życie. Poza tym projekt idealnie wpisuje się w tematykę codziennych zajęć, więc nie wymaga od nas ogromnych pokładów pracy. Grupa to istna kopalnia pomysłów i inspiracji, znajdziecie tam więcej szczegółów, w tym regulamin akcji - klik.

Zajęcia kulinarne cieszą się w przedszkolu bardzo dużą popularnością, dlatego ucieszył mnie fakt powstania projektu "Kulinarne podróże przedszkolaków". Niestety po zapoznaniu się z regulaminem jestem rozczarowana tzn. udział weźmie tylko ograniczona liczba nauczycieli i co dla mnie jest największą wadą, to kwestia wysyłania książki z przepisami. Nie przepadam za projektami, w których trzeba coś wysyłać - niestety zdarza się, że Poczta Polska czy też inne firmy kurierskie zawodzą i zamiast dobrej zabawy zaczyna się niepotrzebny stres i poszukiwania zaginionej przesyłki. Może komuś taka forma odpowiada, więc podrzucam link


Kubusiowi Przyjaciele Natury to jeden z największych programów edukacyjnych i nie dziwię się, że cieszy się dużą popularnością, bo tematyka dotycząca ochrony naszej planety jest bardzo ważna. W ramach udziału w programie nauczyciel otrzymuje pakiet pomocy wraz ze scenariuszami. Materiały możecie pobrać ze strony i sprawdzić czy będą nadawały się dla waszej grupy. Osobiście polecam dla dzieci 5-6-letnich. Udział w programie jest bezpłatny, więcej informacji znajdziecie na stronie - klik.

Aniołkowe Granie myślę, że projekt nie jest zbyt popularny, a szkoda, bo jego zasięg powinien być znacznie większy. Celem projektu jest promowanie rodzicielstwa zastępczego oraz integracja przedszkoli, szkół i ośrodków wychowawczych. Główne zadanie polega na zorganizowaniu zbiórki rzeczy np. zabawek, słodyczy, książek itp., które można przekazać np. podczas świątecznego przedstawienia, balu itp. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie aniolkowegranie.pl

Zawsze możemy liczyć na Bliżej Przedszkola za nami projekty związane z czytelnictwem, matematyką, zachęcające do pomagania zwierzętom, ale i rozwijające sprawność dzieci. Co czeka nas w roku 2019/2020? Przypuszczam, że pojawi się kolejna edycja Ogólnopolskiego Maratonu Przedszkolaka i Bliżej Pieska, ale na szczegóły musimy jeszcze poczekać.

Jeżeli znacie jeszcze inne projekty i programy do których warto dołączyć lub po prostu wiecie o ich istnieniu, to zachęcam do dzielenia się informacjami w komentarzach. 

Żabki - etykiety i logo

$
0
0

Nagłówek można pobrać klikając prawym przyciskiem myszki, podobnie jest z etykietami.

Etykiety z miejscem na imię można wykorzystać do oznaczenia krzesełek, szafek, jako podpisy do prac plastycznych - możliwości jest wiele. Etykiety z motywem żaby można edytować np. w programie Paint.



Rozmowa kwalifikacyjna w przedszkolu

$
0
0
Studia minęły i przyszła pora na poszukiwanie pracy w zawodzie? Rozmowa kwalifikacyjna może przebiec bardzo przyjemnie i bez stresu, ale jak się do niej dobrze przygotować i czego możesz się spodziewać ubiegając o etat w przedszkolu? Przygotowałam dla was poradnik z punktu widzenia nauczycielki, ale i osoby, która rekrutowała na stanowisko nauczyciela wychowania przedszkolnego. 


Telefon z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną obok radości bardzo często budzi strach i niepewność. Niestety nie podam jednej uniwersalnej zasady, bo jej po prostu nie ma. Każdy dyrektor jest innym i tym samym każda rozmowa przebiega inaczej. Od czego zacząć? Poniżej znajdziesz kilka kroków do udanego przejścia przez proces rekrutacji.

1. Śledztwo - zapoznaj się ze stroną przedszkola. Zdarza się, że szukając pracy wysyłamy CV hurtowo i nawet nie przyglądamy się specyfice placówki. Zapoznanie się z poszczególnymi zakładkami na stronie pozwala na poznanie celu, priorytetów, oferty przedszkola itd., w końcu warto wiedzieć gdzie idziemy. 

2. Od A do Z -  lista potencjalnych pytań jest bardzo długa. Niektóre z nich pojawiają się bardzo często, więc istnieje duża szansa na usłyszenie takich pytań jak:
Dlaczego chce Pan(i) pracować z dziećmi?
Co może Pan(i) o sobie opowiedzieć?
Czy ma Pan(i) jakieś doświadczenie zawodowe?
Jakie ma Pan(i) zainteresowania?
W jakim obszarze pracy najlepiej Pan(i) się czuję?
Czy ma Pan(i) jakieś uzdolnienia, które można wykorzystać w pracy z dziećmi?
Dlaczego zdecydował(a) się Pan(i) na studia pedagogiczne?
Jakie są Pan(i) mocne i słabe strony?
Jakie cechy powinien posiadać nauczyciel wychowania przedszkolnego?
Czy brał(a) Pan(i) udział w szkoleniach, warsztatach?
Dlaczego chce Pan(i) pracować w naszym przedszkolu?
Co może Pan(i) wnieść w życie naszej placówki?
Które z doświadczeń wyniesione z praktyk/wolontariatu/stażu etc. było najcenniejsze?
Jaką książkę może Pan(i) polecić innym nauczycielom?
Jakimi metodami chciał(a)by Pan(i) pracować?
Z jaką grupą wiekową chciał(a)by Pan(i) pracować?
Jaki jest Pani/Pana stosunek do kar i nagród?
Jaki system kar i nagród Pan(i) stosuje?
Czego Pan(i) oczekuje od miejsca pracy?
Jakie ma Pan(i) obawy związane z pracą w przedszkolu?
Co zrobił(a)by Pan(i) w sytuacji, gdy...? - w tym przypadku pojawia się wiele możliwości. np. Co zrobił(a)by Pani(i) gdyby rodzic nie odebrał dziecka? Co zrobił(a)by Pani(i) gdyby dziecko Panią/Pana ugryzło? Co zrobił(a)by Pani(i) gdyby po dziecko przyszła osoba pod wpływem alkoholu?
Czy ma Pan/i jakieś pytania?
Ile chciał(a)by Pan(i) zarabiać? - tego pytania możecie spodziewać się w przedszkolu niepublicznym. Warto przeszukać internet i zorientować się jakie są zarobki w waszej okolicy, ponieważ widoczne są różnice zależności od regionu.

Poza tym bardzo często pojawiają się pytania czy też zadania sprawdzające kreatywność i wiedzę kandydata np.:
Ma Pan(i) do przeprowadzenia zajęcia muzyczne z wykorzystaniem instrumentów, ale okazuje się, że instrumenty potrzebuje inny nauczyciel. Co Pan(i) zrobi w takiej sytuacji?
Jeden z rodziców przyniósł opakowania po Kinder Niespodziankach/rolki po papierze/ niekompletne puzzle etc.,  do czego można je wykorzystać?
Jakie zajęcia o tematyce wakacyjnej może Pan(i) zaproponować dla dzieci 5-letnich? 
Jaką zabawę ruchową przeprowadził(a)by Pan(i) w grupie maluszków? 

3. Zajęcia pokazowe - bywa, że kandydat jest poproszony o przygotowanie tzw. zajęć pokazowych. Bez obaw! Nie mają to być godzinne zajęcia podczas których pokażesz wszystkie mocne strony i zabierzesz wszystkie możliwe pomoce jakie masz. Dyrektor chce zobaczyć jaki masz kontakt z dziećmi, jak reagujesz w konkretnych sytuacjach. Nawet jeżeli podczas rozmowy telefonicznej nikt nie informował o prowadzeniu zajęć, to warto przygotować sobie np. dwie zabawy, które będzie można przeprowadzić, gdy niespodziewanie padnie propozycja wejścia na grupę.

4. Teczka - warto ze sobą zabrać dokumenty potwierdzające to, co zawarte jest w CV. Przygotuj dyplom ukończenia studiów, zaświadczenia, certyfikaty, podziękowania, rekomendacje etc.

5. "Na galowo" - w przypadku kobiet z całego serca odradzam białe koszule i granatowe spódnice. Rozmowa kwalifikacyjna nie jest egzaminem maturalnym, a "mundurek" wprowadza sztywną atmosferę. Postaw na elegancki, schludny wygląd, ale pamiętaj, żeby strój nie krępował twoich ruchów. Dlaczego? Wyobraź sobie jak może wyglądać osoba, która kuca w mini lub nachyla się do dzieci z dużym dekoltem.   

Zbliża się termin rozmowy i nagle pojawia się myśl, że jednak nie jesteś zainteresowana/zainteresowany pracą w tym miejscu albo też w międzyczasie pojawiła się lepsza propozycja pracy. W takiej sytuacji zawsze przestrzegaj przykazania 6.

6. Dziękuję, ale... - jeżeli chcesz zrezygnować z rozmowy kwalifikacyjnej w konkretnej placówce zachowaj klasę, poświęć chwilę i zadzwoń albo napisz maila. Będzie to dobrze świadczyło o twojej osobie, może za kilka miesięcy albo lat będziesz ponownie ubiegać się o miejsce pracy w danym przedszkolu. Niestety coraz częściej dochodzi do sytuacji, w  których potencjalni pracownicy nie pojawiają się, a dyrektor siedzi, czeka i czeka....

Jeżeli mamy już za sobą etap przygotowań i wybierasz się na rozmowę, to pamiętaj o kilku ważnych wskazówkach:

7. Punktualność - spóźnienie się na rozmowę kwalifikacyjną jest sygnałem, że w przyszłości możesz spóźniać się do pracy. Najlepiej przyjdź kilka minut przed umówioną godziną.

8. Słuchaj - słuchanie drugiej osoby jest tak samo ważne jak mówienie. W przypadku rozmowy kwalifikacyjnej uważnie słuchaj i staraj się odpowiadać na pytania konkretnie, bez zbędnych opowieści, kłamstw i przechwałek. Pod wpływem stresu można nie zrozumieć pytania, niedosłyszeć go, dlatego poproś o powtórzenie. 

9. Bądź sobą - stres jest i będzie podczas rozmów kwalifikacyjnych, szczególnie tych pierwszych, bo każdy ma świadomość, że jest oceniany. Od kilku minut może zależeć wiele, więc nie udawaj kogoś kim nie jesteś.

10. Uwierz w siebie! 

Balansująca wieża

$
0
0
Niewielki woreczek skrywa w sobie 7 drewnianych elementów oraz kostkę. Rzut kostką decyduje jakiego koloru klocek ma zostać postawiony na półkuli. W czasie gry powstaje wieża. Im wyższa, tym gra staję się bardziej ekscytująca. Grać można w pojedynkę, można również w kilka osób. Zwycięża osoba, która jako ostatnia ustawi klocek na szczycie wieży. To nie tylko usprawnianie małej motoryki, ale i rozwijanie koordynacji oko-ręka, utrwalanie nazw kolorów i figur.

Grę można zakupić np. w Smyku (20 zł), swoją zamówiłam na AliExpress (7, 50 zł). - link do sklepu 




Sensoplastyka® - czy warto zostać trenerem?

$
0
0
Czy warto zostać trenerem metody zwanej Sensoplastyka®? Z perspektywy czasu śmiało mogę powiedzieć, że nie. Kilka lat temu będąc po szkoleniu wstępnym i trenerskim dostrzegałam same zalety wspomnianej metody. Opublikowałam wówczas artykuł odnośnie założeń metody, atmosfery szkolenia itd. - klik. Dlaczego zmieniłam zdanie i zaprzestałam pracować tą metodą? Ze względów ekologicznych.

235 kilogramów jedzenia wyrzuca statystyczny Polak do kosza. Marnowanie jedzenia to nie tylko problem moralny, ale przede wszystkim właśnie ekologiczny. Wyprodukowanie, przetworzenie, zapakowanie i dostarczenie do sklepów żywności to ogromny koszt dla środowiska w postaci zużytej wody, energii, gazów cieplarnianych etc. Często pojawia się argument, że plastelinę czy farbę również trzeba wyprodukować, ale czy wspomniane materiały plastyczne są wstanie zaspokoić uczucie głodu?    

Przygotowując warsztaty dla grupy 20 osobowej zużywałam zazwyczaj: 
  • 20 kg mąki pszennej, 
  • 5 litrów oleju, 
  • 5 litrów mleka,
  • 10 litrów wody, 
  • kilkanaście opakowań przypraw i ziół,
  • barwniki spożywcze, 
  • kilka opakowań ryżu, grochu.
Pojawiała się mąką ziemniaczana, kasza, makaron, kefir, maślanka, owoce, warzywa etc. 1,5 godziny brudzenia się i wszystko lądowało w koszu. Warto? Moim zdaniem nie, ale każdy musi podejmować decyzje zgodnie ze swoim sumieniem.
  

Zwierzęta lasu, zwierzęta Europy - Różowa Wieża

$
0
0
Ponad dwa lata temu rozpoczęłam przygodę z kartami edukacyjnymi Montessori i ogromnie cieszy mnie fakt, że na rynku regularnie pojawiają się kolejne publikacje. Sama nie pracuję w oparciu o założenia Montessori, ale nie oznacza to, że nie mogę z nich korzystać. Wręcz to pomoc dydaktyczna, która powinna być w każdym domu, żłobku i przedszkolu. Cenię karty za prostotę, wykonanie, realizm i wielość możliwości jakie dają. Najnowsze materiały przedstawiają zwierzęta lasu i zwierzęta Europy.  


Zwierzęta lasu przedstawiają dzięcioła, dzika, jeża, kunę leśną, lisa, łosia, niedźwiedzia brunatnego, wiewiórkę, żubra oraz kartę kontrolną. Zestaw składa się z dziesięciu kart bez podpisu, dziesięciu kart z podpisami i dziesięciu podpisów. Można również zamówić wersję plus z memory, co daje jeszcze więcej możliwości. 


Zwierzęta Europy to zestaw, który przedstawia bociana, borsuka, jelenia, kreta, rusałkę pawik, sarnę, wilka, zająca, zaskrońca oraz kartę kontrolną. Podobnie jak wcześniej wspomniany zestaw składa się z dziesięciu kart bez podpisu, dziesięciu kart z podpisami i dziesięciu podpisów. Dostępna jest również wersja plus z memory. 

We wcześniejszych postach możecie poczytać o:

Memory, zabawy dźwiękonaśladowcze, dopasowywanie figurek, rozwiązywanie zagadek i wiele innych możliwości, a jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. 




Karty, figurki, akcesoria znajdziecie na rozowawieza.pl/

Jak wygląda praca w żłobku?

$
0
0
Nie będę pracować w żłobku, więc nie wiem po co ta ustawa?! - słowa wypowiedziałam do koleżanki kilka lat temu podczas wykładu z prawa oświatowego. Lista ustaw, rozporządzeń do przyswojenia na egzamin była długa, a Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 wydawała mi się zbędna. W momencie wypowiadania tych słów ktoś powinien poklepać mnie po ramieniu i przypomnieć słowa o Woody Allen'a "Jeśli chcesz rozśmieszyć Boga, opowiedz mu o twoich planach na przyszłość". Przez cały okres studiów mówiłam, że chcę pracować tylko i wyłącznie w przedszkolu. Jednak rzeczywistość zweryfikowała moje plany i mimo usilnych poszukiwań, wymarzonej pracy jako nauczyciel wychowania przedszkolnego dla mnie nie było. Zaczęłam szukać czegoś przejściowego, co będzie związane z zawodem i pozwoli na zdobycie doświadczenia. W przedszkolach była redukcja etatów, w szkole nie chciałam pracować, ale jak grzyby po deszczu powstawały żłobki ze środków unijnych i mimo zarzekań rozpoczęłam pracę jako opiekunka w żłobku. Jeżeli zastanawiasz się dlaczego nie chciałam pracować w żłobku, to odpowiedź jest krótka ze względu na niewiedzę. Nie miałam praktyk w żłobku, nikt z mojego otoczenia nie korzystał ze żłobka i przyznam, że miałam gdzieś z tyłu głowy stereotyp, że praca ogranicza się do czynności opiekuńczych. Wciąż w opinii publicznej żłobki funkcjonują jako relikt przeszłości, a zdecydowanie tak nie jest.


1. Biblia opiekuna

Wspomniana Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 to lektura obowiązkowa dla każdej osoby, która rozpoczyna pracę jako opiekun - prawo.sejm.gov.pl

2. Liczba opiekunów, wiek dzieci

Wspomniana ustawa reguluje liczbę dzieci jaka przypada na jednego opiekuna. W grupie żłobkowej jedna osoba może sprawować opiekę nad maksymalnie ośmiorgiem dzieci, a w przypadku gdy znajduje się w niej dziecko z niepełnosprawnością lub poniżej pierwszego roku życia maksymalnie nad pięciorgiem dzieci. Osoby, które podejmują się pracy w tym zawodzie muszą umieć współpracować w grupie, ponieważ w przypadku licznych grup opiekunek jest kilka i trzeba mieć świadomość, że ma się wspólny cel. Nawet jeżeli jest bariera, różnica zdań itd., to trzeba wypracować  umiejętność współpracy, ponieważ inaczej odbija się to na dzieciach. 

Do żłobka przyjmowane są dzieci od 20 tygodnia życia do 3 lat, dlatego też żeby zbudować odpowiednie warunki i atmosferę zbliżoną do domowej osoby pracujące z maluszkami nazywane są ciociami lub wujkami. 

3. Kto może zostać opiekunem ?

Ponownie odsyłam do wspomnianej ustawy i art. 16. 1, ponieważ zawiera szczegółowy wykaz osób, które mogą wykonywać ten zawód. W skrócie może to być m.in. pielęgniarka, położna, absolwent psychologii lub pedagogiki (art. 16. 1 określa stricte specjalności, które dają uprawnienia) oraz opiekuna dziecięca, czyli osoba po odpowiednim kursie.   

Bardzo często spotykam się z zarzutem, że opiekunki po kursie są gorzej przygotowane lub właśnie podkreśla się, że są tylko po kursie. Studia zawsze można ukończyć, jeżeli komuś zależy na papierku, ale odpowiednie podejście do dzieci trzeba po prostu mieć i nie ma znaczenia czy ma się przed nazwiskiem mgr czy też nie.


4. Etat, wynagrodzenie i awans

Przeprowadzona w roku 2011 reforma pozbawiła opiekunów statusu pracowników opieki zdrowotnej i tym samym czas pracy został wydłużony do 8 godzin tj. 40 godzin tygodniowo. Osoby, które myślą o tym zawodzie muszą mieć świadomość, że praca jest ciężka pod względem psychicznym, ale i fizycznym. 
   
Ogromna odpowiedzialność i najczęściej wciąż najniższa krajowa.

Nie ma odgórnych regulacji odnośnie awansu, więc ewentualne możliwości awansowania regulują wewnątrzżłobkowe dokumenty. Pracowałam w miejscu, gdzie miałam wizję kilkudziesięciu lat pracy jako opiekun bez możliwości awansu. Pracowałam również w placówce, w której było zróżnicowanie na młodszego opiekuna, opiekuna i starszego opiekuna. 

5. Zakres obowiązków 

Mam nadzieję, że twoja praca będzie ograniczać się tylko do realizacji funkcji opiekuńczej, wychowawczej i dydaktycznej. Życzę tego z całego serca. W żłobkach, w których pracowałam na co dzień do każdej z grup była przypisana pomoc/woźna/pokojowa (różnie określa się to stanowisko), ale wiem i nie są to pojedyncze przypadki, w których opiekunka musi sama nałożyć jedzenie, pomyć naczynia, posprzątać salę, toaletę, zadbać o wymianę ręczników, a nawet i umyć okna. I w placówkach prywatnych i państwowych dochodzi do sytuacji, w których opiekunki są krótko mówiąc wykorzystywane.   

5. Żłobek żłobkowi nierówny 

Trudno przedstawić schemat, który będzie uniwersalny i będzie pasował do każdego żłobka, ponieważ każda placówka ma ustalony swój harmonogram. W żłobkach, w których pracowałam były dwa harmonogramy. Jeden z nich dotyczył dzieci poniżej roku i tu istotne było indywidualne dostosowywanie do potrzeb dziecka i jego dotychczasowego rytmu dnia. Pora karmienia, pora odpoczynku, zabaw, zajęć była dostosowywana indywidualnie. W grupach starszych tzn. powyżej roku pracowałyśmy wg następującego schematu:

6.00-8.00
- schodzenie się dzieci,
- zabawy swobodne,
- zajęcia indywidualne z dziećmi

8.00-8.30
- czynności higieniczne przygotowujące do śniadania

8.30 – 9.00
- śniadanie

9.00-9.15
- czynności higieniczne po śniadaniu, w tym mycie zębów i nocnikowanie

9.15 – 10.00
- zabawy swobodne dzieci
- pobyt na świeżym powietrzu

10.00-10.45
- czynności higieniczne przed II śniadaniem
- II śniadanie
- czynności higieniczne po II śniadaniu

10.45-11.15
- zajęcia tematyczne wg planu rocznego

11.15-11.45
- zabawy swobodne

11.45-12.15
- przygotowanie do obiadu (zabiegi higieniczne)
- obiad
- czynności higieniczne po obiedzie

12.30-14.00
- pora drzemki
- zasypianie dzieci przy kołysankach, bajeczkach czytanych przez opiekuna

14.30
- podwieczorek

15.00-17.00
- zabawy dowolne dzieci
- zajęcia indywidualne
- czas na indywidualne rozmowy z opiekunami

6. Odporność

Rozpoczynając pracę w żłobku trzeba zadbać o swoją odporność. Niestety pierwszy rok, a nawet i kilka pierwszych lat, to przynoszenie do domu bonusów w postaci grypy jelitowej, ospy, bostonki itd.  

7. Wrażliwość na zapachy 

Każdego dnia będziesz mieć styczność z dziecięcym stolcem, czasami z wymiocinami. Musisz pamiętać o swoim bezpieczeństwie, używanie rękawiczek jednorazowych to podstawa. Przewijanie dziecka, dbanie o higienę to twój obowiązek. Może się komuś to wydawać dziwne, ale kilkukrotnie spotkałam się z sytuacją, że osoby rozpoczynające pracę jako opiekun w żłobku były przekonane, że dziecko będzie przewijane np. przez woźną. Jeżeli masz problem z nadwrażliwością na zapach, to zdecydowanie nie jest to praca dla ciebie. 

Dokumentacja w żłobku, zajęcia z maluchami to na tyle obszerne tematy, że zostaną poświęcone im oddzielne wpisy. 

Viewing all 281 articles
Browse latest View live