Quantcast
Channel: pedagogpisze.pl
Viewing all 281 articles
Browse latest View live

Wierszyki ćwiczące języki

$
0
0

Nad zakupem książki "Wierszyki ćwiczące języki, czyli rymowanki logopedyczne dla dzieci" nie zastanawiałam się zbyt długo, ponieważ zabawne wierszyki i pełne humoru ilustracje sprawiają, że książka jest wyjątkowa. Książka nie tylko skierowana jest do dzieci, które mają problemy logopedyczne, ale również do dzieci, które nie mają problemu z wymową, ale są na etapie, w którym mowa się rozwija.

Jak więc rodzice, którzy nie mają pojęcia o logopedii mogą dodatkowo poprawnie ćwiczyć z dzieckiem w warunkach domowych? Przy wierszykach wyszczególnione są fachowe informacje, dzięki którym rodzice dowiadują się, co zrobić  jeżeli dziecko daną głoskę źle wymawia lub na co zwrócić uwagę, aby nie przekazywać dziecku złego wzorca. Dodatkowo książka podzielona jest na kategorie wiekowe i zawiera głoski, które dziecko powinno już wymawiać.

Rymowanki są krótkie, dowcipne, a pełne humoru ilustracje stanowią świetne dopełnienie. Rysunki przykuwają uwagę dzieci (i nie tylko), bawią, zaciekawiają, śmieszą i uzupełniają wierszyki. Popularne łamańce językowe bardzo często mają mało wspólnego z rzeczywistością, a dla dzieci w tym wieku najlepsze są konkrety i tak w tym przypadku mamy wierszyki o zwierzętach, przygodach itd. 

Do rymowanek są pytania zaproponowane przez autorów, ćwiczenia na spostrzegawczość, ale możliwości jest wiele więcej, ponieważ możemy odnosić się do ilustracji, robić krótkie przedstawienia.

Tak jak wspomniałam wcześniej książka nie jest tylko dla logopedów, więc jeśli masz dziecko w wieku przedszkolnym lub pracujesz jako nauczyciel wychowania przedszkolnego, to z całego serca polecam Wam "Wierszyki ćwiczące języki, czyli rymowanki logopedyczne dla dzieci". 


Myślę, że najlepszą recenzją są słowa 4-latki, która za każdym razem powtarza "Jeszcze jeden wierszyk, jeszcze jeden, jeszcze jeden, jeszcze jeden...".

Story Cubes

$
0
0

Prosta w założeniu gra, ale dająca wiele możliwości. Gra, która dostarcza dobrej zabawy, ale stanowi również trening pomysłowości i wyobraźni. Story Cubes to sześcienne kostki, z których każda zawiera na ściance inny rysunek. Kości są w trzech podstawowych wersjach i w sześciu dodatkach m.in. galaktyka, sport, medycyna, baśnie.

Instrukcja jest bardzo prosta, aby rozpocząć grę wystarczy rzucić np. dziewięcioma kośćmi i opowiedzieć historię wykorzystując dziewięć obrazków. Opowiadanie można zacząć od słów "Dawno, dawno temu...", "Pewnego razu..." a naszym jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.

Story Cubes cieszą się ogromną popularnością i wcale się nie dziwię. Dlaczego?
  • rozwijają kreatywność i wyobraźnię, 
  • uczą opowiadania, budowania logicznych zdań z zachowaniem ciągu wydarzeń, 
  • można wykorzystywać je do nauki języków obcych,
  • wspierają rozwój intelektualny, emocjonalny, społeczny, językowy, 
  • wzbogacają słownictwo, 
  • stanowią świetną rozrywkę dla małych i dużych, 
  • nie zabierają dużo miejsca, więc można je zabrać dosłownie wszędzie, 
  • można wykorzystywać je podczas zajęć w szkole, czy nawet w przedszkolu, 
  • można wykorzystać je na zajęciach logopedycznych, terapeutycznych,  
  • kości są bardzo starannie wykonane


Piniata

$
0
0
Piniata to ludowy zwyczaj, który pochodzi z krajów latynoskich. Zwyczaj charakterystyczny dla okresu bożonarodzeniowego, który polega na strąceniu specjalnie przygotowanej kuli wypełnionej słodyczami. W Europie i Ameryce Północnej piniata zaczęła cieszyć się dużym zainteresowaniem głównie jako element przyjęć urodzinowych. Można ją wykorzystać nie tylko podczas przyjęć urodzinowych, ale np. na zakończenie zajęć w szkole czy w przedszkolu. 



Przygotowanie piniaty jest bardzo proste! 
Co jest potrzebne do przygotowania piniaty? 

  • balon, 
  • gazeta (najlepiej pocięta w pasy, ważne żeby papier nie był śliski), 
  • klej typu wikol lub klej przygotowany na bazie mąki i wody* (wystarczy wymieszać mąkę z wodą w proporcjach 1:1 i zagotować na małym ogniu),
  • sznurek, 
  • bibuły, cekiny, farby itp., 
  • słodycze 
  • kije/patyki
  1. Balon należy nadmuchać i zawiązać.
  2. Nadmuchany balon smarujemy warstwą kleju i nakładamy pierwszą warstwę pociętej w pasy gazety. Czubek balona nie obklejamy gazetą, ponieważ po wyschnięciu będzie to otwór na słodycze. Na obklejony balon nakładamy kolejną warstwę kleju i kolejne pasy pociętej gazety. W ten sposób nakładamy kilka warstw gazety (około 5-6), aby piniata po wyschnięciu była twarda.
  3. Tak przygotowaną piniatę zostawiamy do wyschnięcia na co najmniej 24 godziny. Piniatę warto powiesić lub jeśli nie mamy takiej możliwości, to należy ją co jakiś czas obracać. W okresie jesienno-zimowym piniatę warto powiesić blisko kaloryfera a latem wystawić np. na tarasie, balkonie.  
  4. Po 24 godzinach balon należy przebić i usunąć ze środka pozostałości po balonie. 
  5. Kolejny krok to ozdobienie piniaty wg własnego pomysłu. Możesz do tego wykorzystać brokat, farby, papier kolorowy, bibułę itp. 
  6. Następnie należy zrobić dwie dziurki np. przy pomocy gwoździa i przełożyć sznurek. 
  7. Wnętrze piniaty należy wypełnić słodyczami, confetti, serpentyną, kolorowymi karteczkami itp. 
  8. Piniatę należy powiesić na mocnej gałęzi lub jeśli nie ma takiej możliwości, to powinna w bezpieczny sposób trzymać ją osoba dorosła. 
  9. Piniatę należy rozbić przy pomocy patyka/kija. Zadanie można utrudnić i osobie rozbijającej piniatę zasłonić oczy. Jednak przed rozpoczęciem zabawy należy się upewnić, że każde dziecko stoi w odpowiedniej odległości. 

Gumowe jajko

$
0
0
Na blogu pojawi się nowa seria wpisów o doświadczeniach i eksperymentach, które miałam okazję przeprowadzić z dziećmi w wieku 5-13 lat. Pierwszą propozycją, którą Wam przedstawię jest tzw. gumowe jajko. 



Co będzie potrzebne?
  • dwa surowe jajka,
  • ocet,
  • woda,
  • dwa słoiki/dwie szklanki,
  • kartka, długopis.

  
Do szklanek należy włożyć po jednym jajku i tak jedno jajko zalać wodą, a drugie jajko zalać octem. Przeprowadzając doświadczenie z dziećmi warto przykleić na szklanki karteczki z napisem woda/ocet. Efekt doświadczenia jest widoczny dopiero po 24 godzinach, lecz przed odłożeniem szklanek warto porozmawiać z dziećmi o widocznych różnicach między jajkiem umieszczonym w wodzie a tym w occie. Po upływie doby jajko staje się gumowe, tak gumowe! Dlaczego? Skorupka jajka zawiera sole (węglany wapnia), które są odpowiedzialne za twardość skorupki. W reakcji z octem wydziela się dwutlenek węgla, dlatego po zalaniu jajka octem pojawiają się bąbelki. Węglan ze skorupki w wyniku reakcji przekształca się w dwutlenek węgla i wodę, dlatego też skorupka jajka się rozpuszcza a błona pod skorupką staje się gumowa.

Autyzm-miłość ponad wszystko

$
0
0
Swoją przygodę z blogowaniem rozpoczęłam od bardzo ważnego tematu jakim jest autyzm. Na blogu powstały wówczas dwa wpisy:

  1. Światowy Dzień Wiedzy o Autyźmie
  2. Autyzm: fakty i mity

Kwiecień jest miesiącem wiedzy na temat autyzmu, ale temat jest bardzo ważny i warto o nim mówić przez cały rok. Wczoraj na antenie TVP 2 w ramach cyklu "Świat bez fikcji" został wyemitowany dokument stworzony przez BBC "Autyzm - miłość ponad wszystko".




Dokument, który warto zobaczyć, ponieważ przedstawia szczery obraz autyzmu, bezgraniczną miłość, poświęcenie i walkę o lepsze życie dzieci. Brytyjski dokumentalista Louis Theroux materiał do dokumentu zbierał w szkole dla dzieci o specjalnych potrzebach. Na przykładach kilku rodzin pokazuje, że każdy przypadek jest inny i każde dziecko wymaga indywidualnej terapii. Nieprzewidywalność rozwoju autyzmu sprawia, że niektóre dzieci mają nieprzeciętne zdolności, a inne stają się zagrożeniem dla otoczenia. Dokument pokazuje jak funkcjonuje rodzina z dzieckiem autystycznym, z jakimi problemami i radościami się boryka. 

"Autyzm-miłość ponad wszystko" jest odzwierciedleniem i uzupełnieniem treści, które zamieszczałam na blogu  i Facebook'u. Niestety TVP 2 (podobnie jak inne stacje) w okresie wakacyjnym w ciągu dnia puszcza powtórki sprzed kilku lat, a wartościowe programy emituje w nocy. Dokument ten był emitowany o północy, więc pewnie niewiele osób miało okazję go zobaczyć, a wersję polskojęzyczną bardzo trudno znaleźć online. Interesuję się tematyką autyzmu, więc w swoich zasobach mam ten dokument. Według szacunkowych danych w Polsce jest około 30 tys. osób chorych na autyzm, więc warto dowiedzieć się czym jest autyzm i dlatego też podzielę się z linkiem do tego dokumentu. Film udostępniam na moim Dysku Google i można go zobaczyć całkowicie za darmo.  

"Autyzm-miłość ponad wszystko" -(film online klik).

Arbuzowa pieczątka

$
0
0
GÓRA: PRACA 4-LATKI, DÓŁ: PRACA 10-LATKI

Co będzie potrzebne do wykonania arbuzowych pieczątek? 

  • ziemniak, 
  • farbki w kolorze czerwonym, czarnym i w dwóch odcieniach koloru zielonego, 
  • kartka z bloku, 
  • pędzel. 

Ziemniaka należy obrać, umyć i osuszyć. Następnie przekroić na pół i odciąć górną część tak, aby powstała łódeczka przypominająca kształt przekrojonego arbuza. Oczywiście kształt arbuza może być dowolny np. trójkątny. 

O ile część z przygotowaniem pieczątki wymaga wsparcia ze strony osoby dorosłej, to reszta należy już do dziecka. Ziemniaczaną pieczątkę należy pomalować na czerwono i odbić na kartce z bloku. Najlepiej wykorzystać zwykły blok rysunkowy, aby powstała biała część arbuza między skórką a miąższem. Skórkę arbuza, podobnie jak pestki należy stworzyć przy pomocy cienkiego pędzla. 



Arbuzowe pieczątki można wykorzystać jako element ozdobny np. przy pakowaniu prezentów.  


Samopompujące się balony

$
0
0

Co będzie potrzebne?
  • dwie butelki, 
  • dwa balony, 
  • ciepła woda, 
  • zimna woda, 
  • kostka drożdży, 
  • cukier.

Do butelek wsypujemy po 3 łyżki cukru oraz dodajemy pokruszone drożdże (około dwóch łyżek na butelkę). Do jednej z butelek wlewamy ciepłą wodą, a do drugiej zimną wodę. Każdą z butelek należy potrząsnąć, tak aby drożdże połączyły się z cukrem i wodą. Na szyjkę butelki należy nałożyć balon i odczekać około 15 minut.  

Drożdże należą do grupy grzybów, więc jak inne żywe organizmy potrzebują odpowiednich warunków. Żywią się cukrem, a do wzrostu potrzebują również ciepła. Komórki drożdży dzielą się, w efekcie czego powstają nowe komórki, które w tym przypadku stopniowo wypełniają zawartość butelki. Drożdże rosnąc i rozmnażając się wytwarzają dwutlenek węgla, który pompuje balon.


Malowanie bibułą

$
0
0
Zajęcia plastyczne cieszą się dużą popularnością, dlatego dziś kolejna odsłona i tzw. malowanie bibułą. 

Co będzie potrzebne?
  • bibuła w różnych kolorach, 
  • woda (najlepiej w spryskiwaczu do kwiatków), 
  • blok/brystol,  
  • nożyczki, 
  • podkładka/gazeta, ściereczka. 


Miejsce w którym dziecko będzie tworzyć swój obrazek warto zabezpieczyć przed zabrudzeniem, dlatego przydatna będzie podkładka/gazeta i ściereczka. Tego typu zajęcia plastyczne warto również przeprowadzać w plenerze, gdzie otoczenie może stać się inspiracją dla dzieci. Technika świetnie sprawdza się w pracy grupowej, wówczas warto wykorzystać większy format papieru np. brystol. Stworzenie barwnych kompozycji z wykorzystaniem bibuły jest bardzo proste, ale sprawia dzieciom dużo radości a farbująca bibuła jest dużym zaskoczeniem.

W jaki sposób wykonać pracę plastyczną tą techniką? Kartkę z bloku należy spryskać wodą, najlepszy efekt zostanie osiągnięty przy wykorzystaniu spryskiwacza do kwiatów. Jeżeli nie macie spryskiwacza, to należy wykorzystać kubek, wodę i własne palce. Następny etap to już ułożenie z bibuły dowolnego obrazka, wzoru. Im więcej dziecko nałoży warstw bibuły tym kolor będzie intensywniejszy. Po wyschnięciu obrazka należy ściągnąć kawałki bibuły. 

Kolorowanki dla dorosłych

$
0
0
Kolorowanie jest czynnością, która kojarzy się nam z dzieciństwem. Jednak nie jest zarezerwowana tylko i wyłącznie dla dzieci. Kolorowanie przyczynia się do dobrego samopoczucia, wycisza, stymuluje obszary mózgu związane z umiejętnościami motorycznymi, wspomaga działanie zmysłów oraz wspiera kreatywność. Jednym z pierwszych psychologów, który wykorzystał kolorowanie jako jedną z technik relaksacyjnych był Carl Gustav Jung. To właśnie on wykorzystał w swojej terapii mandale i spopularyzował je na terenie Europy. 

W ostatnich latach zaczęły powstawać kolorowanki skierowane specjalnie dla osób dorosłych. Trend ten rozwija się szczególnie na terenie Europy i w Ameryce Północnej. W krajach takich jak Francja czy Wielka Brytania kolorowanki dla dorosłych stały się bestsellerami. Również w Polsce pojawia się coraz więcej propozycji, a jedną z nich jest "Kolorowy trening antystresowy. Esy-floresy". 


Esy-floresy jest jedną z książek z serii "Kolorowy trening antystresowy". Na rynku dostępne są również między innymi takie części jak wzory i ornamenty, wzory i wzorki, fantazyjne esy-flores oraz japońskie inspiracje.

Książka zawiera ponad 100 stron A4 i podzielona jest na dwie części. Pierwsza część obejmuje kolorowanki. Druga część to obrazki, które stanowią ogólny szkic lub fragment rysunku, więc naszym zadaniem jest nie tylko kolorowanie, ale również zaprojektowanie i dokończenie kolorowanki według własnego pomysłu.


Obrazki mają kolorowe tło lub pokolorowane są niektóre z elementów. Ktoś może pomyśleć, że jest to swojego rodzaju ułatwienie, ale uwierzcie mi, że dobranie odpowiedniej kolorystyki jest utrudnieniem  i wymaga uruchomienia kreatywności.

Cena kolorowanki waha się w granicy 14-25 złotych. Dużo? Moim zdaniem cena jest adekwatna do jakości. Warto też zauważyć, że kolorowanie malutkich elementów jest bardzo pracochłonne, więc ponad 100 stron wystarczy nam na bardzo długo.  

Dzięki perforacji kartek gotowe obrazki można w łatwy sposób oddzielić od zeszytu, oprawić i np. powiesić na ścianie. 

Fala pojawiających się zdjęć kolorowanek na Instagramiewzbudziła we mnie pytanie i myśl "O co tyle szumu? Przecież to tylko kolorowanki", ale dziś już wiem. Po ciężkim dniu czy też po wysiłku intelektualnym kolorowanki pozwalają mi się zrelaksować, są świetnym bodźcem do pobudzenia kreatywności i pozwalają odpocząć od codzienności. 

Jeśli właśnie się zastanawiasz czy tego typu kolorowanki są dla ciebie, to możesz skorzystać i wydrukować jedną z darmowych kolorowanek. Na stronie coloring-pages-adults.com znajdziecie różne wzory, kolorowanki z różnymi motywami, z różną ilością szczegółów i elementów do pokolorowania.  

Słownikowy bojkot

$
0
0
Imigrant, cywilizacja, doping,homoseksualista, wolność, strajk, homofob, ekologia w sumie 200 wyrazów znalazło się w "Małym słowniku ważnych pojęć".

Książka dostępna jest w wielu księgarniach, ale jej dostępność w sklepach sieci Biedronka wzbudziła wiele kontrowersji i tak m.in. Fronda zachęca do bojkotu głosząc, że "Biedronka stała się rzecznikiem ideologii Kopacz-Fuszary, która ma na celu zniszczenie polskiej rodziny, obdarcie jej z obiektywnych wartości i zaimplikowanie im ideologii homo-gender.Dlatego wzywamy do bojkotu Biedronki. Dopóki będzie wspierać takie inicjatywy anty-rodzinne nie kupujmy w Biedronce!".


Cała afera wokół książki jest dla mnie komiczna. Homofob, homoseksualista to pojęcia, które na dobre zagościły w życiu społecznym. To pojęcia, które używane są w mediach, na ulicy, w niektórych domach. Żyjemy w świecie, w którym żyją imigranci, osoby walczące o wolność, homoseksualiści czy też osoby strajkujące.

Autor artykułu, który ukazał się na fronda.pl twierdzi, że "Nasze dzieci mogą przeczytać w książce, że homoseksualiści to ludzie czujący pociąg do osób tej samej płci. I widzą zdjęcie uśmiechniętych lesbijek z pieskiem. Wyżej, nad hasłem homoseksualista widnieje hasło homofob, czyli „ktoś, kto nie lubi homoseksualistów”. I oczywiście zdjęcie wściekłego mężczyzny o czerwonej twarzy, który ma zaciśnięte pięści i patrzy z nienawiścią na spacerujące lesbijki".

Czy autor książki "Mały słownik ważnych pojęć" skłamał? Nie! Przecież homoseksualiści to ludzie czujący pociąg do osób tej samej płci a homofob to ktoś, kto nie lubi homoseksualistów.

Moim zdaniem zrobiono niepotrzebny szum wokół książki a stanowisko sklepu jest jak najbardziej stosowane, a w oświadczeniu sklepu możemy przeczytać "Podobnie jak w przypadku innych książek, zakładamy, że ostateczny wybór, dokonywany według swoich potrzeb i w zgodzie ze swoimi poglądami, należy do kupującego. Jesteśmy siecią handlową i nie jest naszą rolą propagowanie lub polemika z ideologiami. Stanowczo odrzucamy takie zarzuty (...). Przywołana pozycja, z zastrzeżeniem prawa każdego klienta do decyzji o jej zakupie, naszym zdaniem nie niesie treści, które uzasadniałyby tak gwałtowne reakcje, jakie można zaobserwować na wybranych portalach (...)".

Książka skierowana jest dla najmłodszych, więc jeśli już dyskutować to np. o tym w jaki sposób czy też kiedy przekazywać dzieciom takie treści. Jestem ciekawa co Wy sądzicie o samej książce, o treści, ale i stanowisku Frondy.

Skaczące confetti

$
0
0
Co będzie potrzebne?
  • balon
  • confetti
  • kartka z bloku*


Confetti należy rozłożyć na stole lub na kartce papieru* (łatwiej je później posprzątać). Nadmuchany balon należy pocierać o włosy, aż zaczną się do niego przylepiać. Następnie balon należy umieścić 5-10 centymetrów nad confetti, a zacznie się ono przyklejać do powierzchni. Jeśli dłoniom przejedziemy po balonie confetti znowu opadnie na kartkę/blat stołu. 

Pocieranie balonem o włosy spowodowało, że się naelektryzował. Ale jak to się dzieje? Elektryzowanie, to nic innego jak wytwarzanie na danym ciele nadmiaru ładunków elektrycznych jednego znaku. W doświadczeniu "Skaczące confetti" pocieranie balonu o włosy spowodowało, że siła tarcia ułatwiła przemieszczenie się elektronów na powierzchnię balonika. Włosy naładowały się dodatnio, a balon ujemnie. Niewielki ładunek utworzony na powierzchni balonu pozwala na podskoki kawałków papieru, które dotykając powierzchni balonika odzyskują elektrony. Balon przestanie być naelektryzowany, gdy przejedziemy dłonią po jego powierzchni.

Ciecz nienewtonowska

$
0
0
Ciecze newtonowskie to te, które wszyscy doskonale znamy jak np. woda. Kiedy ciecz newtonowską przelewamy, uderzamy dłonią w jej powierzchnię, coś do niej wrzucamy, to cały czas jest płynna.

Czy ciecz nienewtonowska zachowuje się podobnie?
Nie. Molekuły zawarte w cieczy nienewtonowskiej połączone  są luźno, ale pod wpływem nacisku formują się w uporządkowaną strukturę, zachowując się jak ciało stałe. Ciecz nienewtonowska przelewa się przez palce, ale pod wpływem nacisku można utworzyć z niej kulę lub znów uderzając dłonią o jej powierzchnię spotkamy się z oporem i będzie zachowywać się jak ciało stałe.

Co jest potrzebne do stworzenia cieczy nienewtonowskiej? 
  • miska
  • mąka ziemniaczana i woda w proporcjach (1:1)
  • ręczniki papierowe, folia lub gazety do zabezpieczenia miejsca przed zabrudzeniem.
Do naczynia wsypujemy mąkę ziemniaczaną, a następnie stopniowo dolewamy wodę cały czas mieszając – aż do momentu uzyskania cieczy o konsystencji gęstej farby. Kolejno dotykamy ciecz i sprawdzamy, jak się zachowuje: zanurzamy ręce (raz szybko, raz wolno), uderzamy pięścią, nabieramy niewielką ilość cieczy w dłonie i lepimy kulki, wrzucamy piłkę do miski z cieczą, potrząsamy naczyniem, w którym znajduje się ciecz.

Grające kieliszki

$
0
0

Do przeprowadzenia doświadczenia potrzebna jest nam tylko woda i 3 kieliszki. 

Do trzech kieliszków wlewamy wodę. Jednak należy pamiętać, aby w każdym kolejnym kieliszku znalazło się jej mniej niż w poprzednim. Następnie zwilżamy palec w wodzie i delikatnie dotykamy krawędzi kieliszka.

Palec trze o krawędź kieliszka, powodując wibracje, a te z kolei wytwarzają fale dźwiękowe w powietrzu. Gdy w kieliszku jest dużo wody to słyszymy niskie dźwięki. Im mniej wody będzie w kieliszku tym dźwięki będą wyższe.


Cukrowe listki

$
0
0
Na blogu nastała cisza i najwyższa pora ją przerwać. Dziś czas na pracę plastyczną, która czeka na publikację od kilku dobrych tygodni.


Co będzie potrzebne?

  • klej Magic,
  • kartka z bloku rysunkowego,
  • cukier, 
  • woda, 
  • farby akwarelowe,
  • pędzel.  



Z bloku należy wyciąć dowolny kształt - u mnie ze względu na jesień wybór padł na liście. Listki zostały pokryte klejem Magic i warstwą cukru. Cukier można zastąpić np. kaszą manną lub mąką. Tak przygotowany obrazek należy odstawić na kilka godzin do wyschnięcia. Ostatnim krokiem jest ozdobienie pracy wg uznania przy użyciu wody i farb akwarelowych.    



Piosenki na Dzień Babci

$
0
0
Już za kilkanaście dni wyjątkowy dzień - Dzień Babci. Zebrałam w jednym miejscu piosenki, które mogą okazać się przydatne i co ważne są do pobrania za darmo (wystarczy kliknąć w link pobierz piosenkę przy tytule). W najbliższych dniach pojawi się druga część piosenek o babci i piosenki na Dzień Dziadka. 



"Babciu droga babciu" (pobierz piosenkę)
Babciu, droga babciu, powiedz mi,
czy potrafisz zrobić to, co my?
My tupiemy, tup, tup, tup.
Teraz babciu, ty to zrób! (bis)

Babciu, droga babciu, powiedz mi,
czy potrafisz zrobić to, co my?
My skaczemy raz, dwa, trzy,
teraz babciu podskocz ty! (bis)
Babciu, droga babciu, powiedz mi,
czy potrafisz zrobić to, co my?
My klaszczemy, raz dwa, trzy,
teraz babciu klaszcz i ty! (bis)
Babciu, droga babciu, powiedz mi,
czy potrafisz zrobić to, co my?
My całuski damy ci,
teraz babciu daj nam ty! (bis)

"Nasza babcia umie tyle" (pobierz piosenkę)
Nasza babcia umie tyle,
że uwierzyć trudno w to.
Czego dotknie się za chwilę,
jak zegarek będzie szło. (bis)

Babcia jest jak dobra wróżka,
co otwiera bajkom drzwi, 
bo gdy kładzie nas do łóżka, 
mamy potem piękne sny. (bis)

Babcia wszystko zrobi dla nas,
z jej pomocy każdy rad.
Babcia bardzo jest kochana,
więc niech żyje nam sto lat. (bis)


"Dla mojej babci" (pobierz piosenkę)
Zimowe słonko wesoło patrzy 
i ciepły uśmiech posyła babci.
I ja też babciu, mam dziś dla Ciebie 
uśmiech jak słonko jasne na niebie. 

"Kochanej babci" (pobierz piosenkę)
Kochanej babci w naszej piosence
Życzymy stu lat a nawet więcej
W szczęściu i zdrowiu tak wielu dni
Życzymy dzisiaj babuniu ci
życzymy dzisiaj babuniu ci

Nie wiesz jak bardzo ciebie kochamy
Ty jesteś mamą najdroższej mamy
W szczęściu i zdrowiu tak wielu dni...

Ty nas rozumiesz, o nas pamiętasz
I to na co dzień a nie od święta
W szczęściu i zdrowiu tak wielu dni...

W ostatniej zwrotce znów zaśpiewamy
Żyj babciu sto lat, tak cię kochamy
W szczęściu i zdrowiu...

"Kwiatki dla babci" (pobierz piosenkę)
Jakie Babciu lubisz kwiatki?
Róże, maki czy bławatki.
Choć w ogródku pełno śniegu,
to dla wnuka nic trudnego.
Wezmę kredki kolorowe
i już kwiatki są gotowe.

Bo to dzisiaj Babci święto, 
więc dla Babci bukiet mam.

"Wesoła babcia" (pobierz piosenkę)
Moja babcia lubi śpiewać
Moja babcia lubi grać –
Lubi czytać dobre książki
A w niedzielę dłużej spać! 
Ref:
Bo nieprawda, że to babcie
Muszą ciągle w kuchni stać
Smażyć placki, jajecznicę
I ubrania nasze prać.

Moja babcia jest zadbana
I ubiera modnie się
Chodzi często do fryzjera
I wspaniale trzyma się.

Ref:
Bo nieprawda, że to babcie…

A ja kocham swoją babcię
I pomagam ciągle jej.
Chcę, by długo była młoda,
I by żyło się jej lżej.

Ref:
Bo nieprawda, że to babcie…


Sensoplastyka©

$
0
0
Na początku grudnia miałam okazję brać udział w szkoleniu pt. Wstęp do Sensoplastyki©. Szkolenie od dłuższego czasu chodziło po mojej głowie za sprawą reklamy, która od czasu do czasu wyświetlała się na Facebook'u. Czym właściwie jest Sensoplastyka©? To metoda  wspierania rozwoju osób w każdym wieku poprzez działania plastyczne. W metodzie tej wykorzystuje się tylko i wyłącznie produkty spożywcze. 

Zasady Sensoplastyki© są bardzo proste:
1. Używane są tylko i wyłącznie produkty spożywcze
2. Zajęcia odbywają  się na otwartej przestrzeni np. podłodze, ziemi
3. Dajemy uczestnikom zajęć czas tzn. nie pośpieszamy, nie przymuszamy, nie zachęcamy na siłę
4. Nie używa się fartuchów czy też odzieży odzieży ochronnej, która mogłaby sugerować, że możemy 
się ubrudzić tylko w pewnym zakresie
5. Zadajemy pytania zamiast wydawać polecenia
6. Nazywamy emocje, sytuacje, które towarzyszą podczas zajęć
7. Nie robimy niczego wbrew innym uczestnikom zajęć 
8. Szanujemy wizerunek dziecka tj.  nie fotografujemy dzieci bez koszulek, w samych pampersach itp.
9. Brudzimy się do woli 

Brałam udział w różnych szkoleniach, warsztatach czy też kursach, które były organizowane przez różne osoby, firmy. Jednak śmiało mogę powiedzieć, że Sensoplastyka© wyróżnia się przede wszystkim atmosferą i otwartością, która panuje podczas tego kilkugodzinnego spotkania. 

Całe szkolenie oparte było o zajęcia praktyczne. Na stronie organizatora można przeczytać ""Plastyka migdałowa, cynamonowa, pomarańczowa, chilli. Plastyka pachnąca, słodka, kwaśna, gorzka, miękka, szorstka, gładka, twarda, sucha, mokra, lekka, ciężka..." i tak też było. 

Co dało mi szkolenie z Sensoplastyki©? Jeszcze bardziej pobudziło moją kreatywność, zainspirowało i dało szereg nowych pomysłów na zajęcia z dziećmi. Zdjęcia przedstawiają niewielki fragment tego co robiliśmy, a działo się bardzo dużo. 

Ważne jest to, że szkolenie skierowane jest do każdego. Nie trzeba mieć wykształcenia pedagogicznego, nie trzeba być nauczycielem czy arteterapeutą. Na szkoleniu na którym byłam byli nauczyciele wychowania przedszkolnego, nauczyciele I-III, logopedzi, opiekunki i nie brakowało też rodziców. Więcej informacji możecie znaleźć na stronie organizatora inkubatorinspiracji.pl   




Piosenki na Dzień Dziadka

$
0
0
Piosenki na  Dzień Babci znalazły się już na blogu, dlatego teraz pora na piosenki, które mogą się przydać na Dzień Dziadka. 



Gdy za oknem zima,
gdy śnieg biały pada.

Dziadek siada przy kominku bajki opowiada.
Dziadek siada przy kominku bajki opowiada

o Królewnie Śnieżce i o Kocie w butach, 
który mieszkał dawno temu gdzieś na Bergamutach, 
który mieszkał dawno temu gdzieś na Bergamutach,

o dzielnym Szewczyku, Jasiu i Małgosi.

Opowiada dziadek bajkę kiedy wnuczka prosi.
Opowiada dziadek bajkę kiedy wnuczka prosi.



Ja mam swego Dziadka.
Dziadka wspaniałego,
gdyby go nie było
cóż miał bym bez niego.
Kwiatki by nie rosły,
ptaszki nie śpiewały.
Bardzo, bardzo smutny,
mój dzień byłby cały. 

Ale mam go przecież w domu ,
na spacerze i w każdą niedzielę
do kina mnie bierze.
Dziadku , drogi Dziadku
bardzo kocham Ciebie,
z Tobą , mój Dziadziusiu
lepiej mi niż w niebie.



Najlepiej jest u dziadka
to każde dziecko wie.
Najlepiej jest u dziadka,
gdy smutno ci i źle, bardzo źle.

On powie o przygodzie,
gdy był mały tak jak ty.
On cię weźmie na kolana,
i rozterki miną w mig.
On przytuli i zabawi.
On dowcipem cię rozbawi
z jego dziecięcych lat,
dziecięcych lat.

Choć przygód wciąż szukamy,
i poznać chcemy świat.
Najlepiej jest u dziadka,
tu każdy wraca rad,
wraca rad.


On powie o przygodzie,
gdy był mały tak jak ty.
On cię weźmie na kolana,
i rozterki miną w mig.
On przytuli i zabawi.
On dowcipem cię rozbawi
z jego dziecięcych lat,
dziecięcych lat.


Lubimy bawić się w kałuży
I słuchać bajek w czasie burzy
I z pieskiem ganiać się po lesie
Lecz najprzyjemniej jest jak wiecie

U dziadka na kanapie bajkowy świat
U dziadka na kanapie zasypia skrzat
U dziadka na kanapie przygód sto
U dziadka na kanapie dobrze bo...

U dziadka na kanapie bajkowy świat
U dziadka na kanapie zasypia skrzat
U dziadka na kanapie przygód sto
U dziadka na kanapie to jest to

Nasz dziadek przygód zna o tyle
U dziadka jakoś tak najmilej
Do dziadka bajka się zakrada
I na kanapie cicho siada

U dziadka na kanapie...

Tulipanowe zaproszenia

$
0
0
Dzień Babci i Dziadka zbliżą się do nas wielkimi krokami, to ostatni dzwonek na przygotowanie zaproszeń.  


Co będziemy potrzebować? 

  • blok techniczny kolorowy 
  • kreatywne druciki w kolorze zielonym 
  • dziurkacz 
  • cienka tasiemka 
  • klej 
  • nożyczki


Przygotowanie zaproszeń rozpoczynamy od narysowania główki tulipana. Następnie wycinamy go i do środka wklejamy lub też piszemy odręcznie treść zaproszenia. Na zgięciach* należy złożyć kartkę (zgięcia na szablonie zaznaczone są szarą przerywaną linią)*. Następny krok to przyklejenie do tylnej części główki tulipana kreatywnego drucika i uzupełnienie całości listkiem. Właściwie zaproszenie jest już gotowe, ale żeby płatki ładnie przylegały warto zrobić dziurki dziurkaczem i przełożyć przez nie cienką tasiemkę tworząc delikatną kokardkę. 



Szablon tulipana możecie pobrać za darmo - klik

Czy rośliny piją wodę?

$
0
0
Czy rośliny piją wodę? Woda jest roślinom niezbędna do życia. W deszczowe dni pobierają ją z opadów, a gdy deszczu brakuje, dzięki korzeniom, uruchamiają zapasy ukryte pod powierzchnią ziemi. Odpowiedź na to pytanie jest prosta i równie prosto można ją zobrazować. Dzięki doświadczeniu, które dziś opiszę można ułatwić zrozumienie tego zagadnienia młodszym dzieciom. 

Co będzie nam potrzebne?

  • liść kapusty
  • woda
  • pojemnik przeźroczysty 
  • barwnik spożywczy lub bibuła.

W wodzie należy rozpuścić barwnik lub zamoczyć bibułę. Najlepiej wybrać kolory intensywne takie jak np. czerwień, granat, brąz. Następnie w pojemniczku z zabarwioną wodą umieścić liść kapusty pekińskiej. Już po 15 minutach widać pierwsze zmiany, lecz najlepszy efekt widoczny jest po kilku godzinach. 



Girlanda z serc

$
0
0
Do przygotowania girlandy z serc potrzebujemy: 
  • blok papieru kolorowego lub gotowe paski papieru 
  • zszywacz 
  • dziurkacz
  • taśmę dwustronną 
  • sznurek. 


Z 3 pasków tworzymy jedną połówkę serca, do połączenia można użyć zszywacza lub taśmy dwustronnej. Osobiście używałam i tego i tego, ponieważ najdłuższe paski przyklejałam na taśmę, żeby zamaskować metalowe zszywacze. Następnie między dwie połówki przyklejamy pasek papieru z dziurką i serce jest już gotowe.  Jaka powinna być długość pasków? Zależy od tego jak duże chcecie mieć serca. Z tak przygotowanych serc można stworzyć girlandę lub wieszać je pojedynczo. 
Viewing all 281 articles
Browse latest View live